Gyomorrák tünetei

A gyomorrák kialakulása összetett folyamat, és számos tényező hozzájárulhat ehhez a betegséghez. Az egyes egyének esetében a kockázati tényezők kombinációja változhat. Néhány közismert tényező a gyomorrák kialakulásában:

  1. Helicobacter pylori fertőzés: A Helicobacter pylori egy baktérium, amely a gyomor nyálkahártyájának gyulladását okozhatja, és hozzájárulhat a gyomorrák kockázatához. A hosszan tartó, fennálló fertőzés növeli a gyomorrák kialakulásának valószínűségét.
  2. Életmódbeli tényezők: Bizonyos életmódbeli tényezők is összefügghetnek a gyomorrák kockázatával. Például a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás növelheti a betegség kialakulásának esélyét.
  3. Dietetikus tényezők: Egyes étrendi szokások is kapcsolatban lehetnek a gyomorrák kockázatával. Például a sóval, a füstölt ételekkel, a konzervált ételekkel és a vörös hússal kapcsolatos magasabb fogyasztás növelheti a kockázatot.
  4. Genetikai tényezők: A genetikai hajlam is szerepet játszhat a gyomorrák kialakulásában. Ha a családban már előfordult a gyomorrák, az növelheti az egyén kockázatát.
  5. Kor: A gyomorrák főként az idősebb korosztályt érinti. Az életkor előrehaladtával nő a gyomorrák kialakulásának kockázata.
  6. Nem: A férfiaknál gyakrabban fordul elő a gyomorrák, mint a nőknél.
  7. Gyomorsav-termelés: A túlzott gyomorsavtermelés és a gyomorsav hatására kialakuló gyulladásos állapotok hozzájárulhatnak a gyomorrák kialakulásához.

A fent említett tényezők együttesen járulnak hozzá a gyomorrák kialakulásához. A rendszeres orvosi vizsgálatok, az egészséges életmód fenntartása, a megfelelő étrend és a kockázati tényezők minimalizálása mind fontosak a gyomorrák megelőzésében és az időben történő diagnózisban. Ha valaki tüneteket észlel, mint például gyomorégés, hányinger, étvágytalanság vagy fogyás, fontos, hogy azonnal konzultáljon orvosával.

A legtöbb daganatos megbetegedéssel egyetemben a kezdeti stádiumban a gyomorrák sem produkál egyértelmű tüneteket, sőt, a legtöbb esetben már csak szövődményeiről ismerhető fel, de azért így is vannak árulkodó jelek, amelyekre érdemes odafigyelni. A gyomorrák tünetei ugyanis a kezdetben kimerül bizonytalan eredetű hasi fájdalomban, hányingerben vagy gyomorégésben. Ha ezek a tünetek hosszabb ideig fennmaradnak, akkor van ok az aggodalomra, de természetesen még ilyenkor sem kell kétségbe esni, hiszen a tünetek egyéb más – lényegesen enyhébb – betegségekre is utalhatnak.

Mivel a gyomorrák kezdetben szinte teljesen tünetmentes, az enyhe előjeleknek pedig nem tulajdonítanak kiemelt figyelmet, ezért érdemes egy átfogó tüneti együttest megismerni ahhoz, hogy mikor is gyanakodhatunk gyomorrákra. A fentebb említett emésztési zavarok, a hasi fájdalom, a hányás és hányinger tehát a kezdő tünetek, ezeket pedig gyomorégés, hányás, étkezés utáni állandó felfújódás, hasmenés, székrekedés, étvágytalanság, általános gyengeség, betegségérzet, levertség, sápadtság és fáradékonyság kísérheti.

A baj általában akkor következik be, ha ezeket véres széklet vagy véres hányás követ, ekkor egy percig se halogassuk kezelőorvosunk felkeresését.