Nyirokcsomó daganat tünetei

A nyirokcsomó daganat tünetei általában rendkívül hamar, akár egyik percről a másikra is kialakulhatnak, így lehet, hogy a beteg korábban tünetmentesnek hitte magát, de a háttérben már ott bujkáltak a szervezetben a rákos sejtek. A daganat tünetei a legtöbb esetben kísérő panaszok lehetnek, önmagukban is kialakulhat ugyanis a betegség, de gyakori, hogy valamilyen áttétes hatásra fejlődik ki ez ráktípus. A nyirokcsomó daganat tünetei a gyorsan növekvő nyaki vagy egyéb helyen érezhető csomókban jelentkeznek, de kezdeti stádiumban általános tüneteket is produkálhat, így például fáradtságot, levertséget, hirtelen fogyást, enyhe lázat és így tovább.

Limfómák
A nyirokrendszer daganatos megbetegedéseit limfómáknak nevezzük, melyek a nyirokszövet sejtjeinek, a (T és B) limfocitáknak, valamint a histiocitáknak rosszindulatú daganatos burjánzásai. A limfómák általánosságban két fő csoportra oszthatók: a Hodgkin-kórra és a non-Hodgkin limfómákra.

A limfómák egyik fajtája a Hodgkin-kór, amely ritka betegség; minden életkorban előfordul, fiatal felnőttek és idősebbek közt gyakoribb, középkorúaknál ritkább.

A többi, úgynevezett nem Hodgkin limfómák több mint 30 típusát ismerjük. Non-Hodgkin limfóma bármely életkorban előfordulhat, de idős emberekben minden típusa gyakoribb.

Kiváltó oka a legtöbb esetben kideríthetetlen. Vannak ugyan kockázati tényezői, így bizonyos vírusfertőzések (elsősorban a HIV), szervátültetés után és bizonyos gyógyszerek alkalmazását követően is gyakoribbak, de ezek csak az esetek töredékében felelősek a betegségért. Fontos tudnunk, hogy a non-Hodgkin limfóma nem a beteg hibájából fejlődik ki! Nem örökletes betegség, az érintettek hozzátartozói sincsenek nagyobb limfóma-veszélynek kitéve, mint bármely más ember.

Tünetek
A non-Hodgkin limfóma legjellemzőbb tünete a nyirokcsomók fájdalmatlan megnagyobbodása, mely a nyakon, a hónaljakban vagy a lágyék területén, de legtöbbször más testtájékon is jelentkezik. Ha valaki nagyobb csomót észlel a szervezetében, nem kell mindjárt limfómára gondolni, hiszen a különféle fertőzések következtében is sokkal gyakrabban duzzadnak meg a nyirokcsomók, mint limfóma miatt. Ha a duzzanat nyilvánvaló helyi ok nélkül nagyobb, két hét után is makacsul tartja magát, vagy még nagyobb lesz, akkor is, ha fájdalmatlan feltétlenül orvoshoz kell fordulni!

Az is előfordulhat továbbá, hogy a nyirokcsomó daganat tünetei még súlyosságuk ellenére is csak valamiféle jóindulatú sejtosztódás eredményei, így előfordulhat, hogy egy ciszta vagy a pajzsmirigy gyulladása okozza a problémát. A nyirokcsomó daganat tünetei között jellemzőek a rendkívül gyorsan növekvő és igencsak fájdalmas pajzsmirigygöb, a nyaki nyirokcsomók megnagyobbodása, de egyes betegeknél akár a rekedtség és időszakos némaság is előfordulhat, amennyiben a betegség áttétet képez a hangszalagokra.

A tünetei azonban gyakran sokáig elmaradnak és a nyiroksejtek megnagyobbodása már csak a betegség egy későbbi fázisában válik jellemzővé. A nyirokduzzanat előtt így sokszor csak teljesen általános, más krónikus betegségek esetén is jelentkező panaszok tapasztalhatók, így többek között levertség, fáradtság, fogyás, lázas állapot, betegségérzet.

A nyirokmirigyrák tünetei közül különösen árulkodó lehet a fertőzésekre való nagyobb hajlam, a mirigyek ugyanis ebben az állapotban nem tudják hatékonyan felvenni a harcot a kórokozókkal. A nyirokmirigyek megnagyobbodásának felfedezésekor minden esetben ajánlatos haladéktalanul orvoshoz fordulni.